Październik - Komnaty tajemnic

Komnaty tajemnic – edukacja ekologiczna przedszkolaków

w Przedszkolu Samorządowym w Haczowie

W dzisiejszych czasach gwałtownych zmian i szybkiego rozwoju cywilizacyjnego coraz większego znaczenia nabierają pojęcia „ekologia”, „edukacja ekologiczna” i „ochrona środowiska”. Kształtowanie właściwej postawy wobec środowiska należy rozpocząć od najmłodszych lat. Stosując odpowiednie metody i formy pracy można skutecznie i efektywnie kształcić postawę dzieci zgodną z etyką ekologiczną.

W ramach zadań z Rocznego plany pracy 27 października 2021 r. sale starszych dzieci z naszego przedszkola zamieniły się w komnaty tajemnic. W każdej komnacie dzieci rozwijały swoje zainteresowania ekologiczne w trakcie różnorodnych zajęć, zabaw i aktywności. Grupy „Żabki”, „Ufoludki” i „Mądre Sówki” odwiedziły każdą z komat, aby poznać jaką tajemnicę kryje każda z nich.

W pierwszej komnacie pani Marzeny Ziemiańskiej przedszkolaki przebrane w leśne skrzaty, przy pomocy kolorowych miotełek, z uśmiechem na twarzach sprzątały las, śpiewając piosenkę „Duszki leśne”.

W kolejnej komnacie pani Marty Boczar odwiedzające dzieci zamieniały się w leśne zwierzęta, które spacerowały leśnymi ścieżkami, na których znajdowały się różne materiały przyrodnicze: szyszki, kasztany, gałązki. Zajęcia sensoryczne dostarczyły dzieciom wiele radości i dobrej zabawy.

W ostatniej komnacie pani Anety Gruszki każde dziecko miało okazję poczuć się prawdziwym artystą malarzem. Przy dźwiękach relaksującej muzyki oraz odgłosów lasu dzieci malowały farbami na płótnach z folii spożywczej „Jesienny las”. Przedszkolaki z dużym przejęciem zabrały się do pracy i już po chwili widoczne były piękne kolorowe drzewa, zwierzęta, grzyby.

Wszystkim przedszkolakom bardzo podobał się dzień w przedszkolu. Mamy nadzieję, że na długo pozostanie w ich pamięci.

Marzena Ziemiańska

Marta Boczar